Kroger Match-ups | July 28-August 3

New to Kroger Shopping?
Check out Kroger 101.

Here are the best deals I see this week.
Don’t forget to hit the Print Friendly icon at the end of this post to create your own shopping list. Just double click items you wish to remove and print!

Don’t forget about the super cool Ibotta App I told you about here – you will earn real money for buying groceries by simply adding the offers to your phone through the app and then scanning your receipt!

Don’t forget you can still head over and play the Kroger Get Out & Grill Instant Win Game. You can play every day through August 3, 2013.

Mega Event  – Buy 5 participating items, Save $5 instantly at check out. 

Hillshire Farm Smoked Sausage, 13-14 oz, $1.99
Use the $1/1 printable
Final Price = $0.99

Hormel Pepperoni, 5-7 oz, $1.99
Use the $1/2 printable
Final Price = $1.49

Oscar Mayer Wieners, 16 oz, $1.49

Kraft or Sargento Cheese, 5-8 oz, $1.99
Use the $0.50/1 Sargento Natural Blends from the May All You or printable
Final Price = $0.99

Turkey Hill, 48 oz, $2.49
Use the $1/1 printable
Final Price = $1.49

Boulder Canyon Potato Chips, 6.5 oz, $1.49
Use the $1/1 printable or printable
Final Price = $0.49

Kellogg’s Pop-Tarts, 12 ct., $1.99
Use the $0.50/1 Pop Tarts Gone Nutty from the 6/23 RP or printable
Final Price = $0.99

Nestle Pure Life Water, 24 pk. 16.9 oz, $2.99

Ocean Spray Cocktail Juice, 64 oz or 4 ct., $1.49
Use the $1/1 printable or from the 6/2 RP
Final Price = $0.49

Betty Crocker Fruit Snacks, 6-10 ct., $1.49
Use the $0.50/2 printable or printable
Final Price = $0.99

Smucker’s Fruit Spread, 18 oz, $1.99
Use the $0.50/1 printable
Final Price = $0.99

Crest Toothpaste, 6-6.2 oz, $1.49
Use the $0.50/1 from the 7/28 PG
Final Price = $0.49!

Other Good Deals

Olathe Sweet Corn, $0.25 ea.

Tyson Split Chicken Breasts, $1.29/lb

Boneless Pork Loin, half loin, $1.99/lb

Kroger Sour Cream or Dip, 16 oz, $1

Kroger Bread or Buns, 20 oz or 8 ct., $1

Pillsbury Grands Jr Biscuits, Cinnamon Rolls or Crescent Rolls, 4-10 ct., $1
Use the $0.40/2 printable or printable
Final Price = $0.60

Annie’s Natural Mac & Cheese, 5.25-6 oz, $1
Use the $0.35/1 printable
Final Price = $0.30

Print Friendly